Upadłość firmy

Upadłość przedsiębiorców

Jesteśmy doświadczonymi specjalistami z zakresu postępowań związanych z upadłością firm.

Oferujemy kompleksowe doradztwo podczas postępowań związanych z upadłością firm z całej Polski. Nasze usługi obejmują doradztwo zarówno dla wierzycieli, jak i dłużników, a także reprezentację ich w trakcie postępowania. Na czele naszego zespołu ekonomistów i prawników stoi Przemysław Wardyn – założyciel kancelarii z wieloletnią praktyką w roli syndyka oraz doradcy restrukturyzacyjnego. Nasza oferta jest kompleksowa – pomagamy przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe działalności gospodarcze, spółkom, organizacjom i innym podmiotom. Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z ryzykiem utraty płynności finansowej. Jeśli Twoja firma znalazła się w trudnej sytuacji ekonomicznej, można przeprowadzić restrukturyzację przedsiębiorstwa. Całkowita niewypłacalność dłużnika może prowadzić do konieczności ogłoszenia upadłości. W przypadku upadłości przedsiębiorcy, sąd wyznacza syndyka, który przejmuje całość zarządu nad majątkiem niewypłacalnego przedsiębiorcy. Celem postępowania upadłościowego jest sprzedaż całego majątku dłużnika i przeznaczenie uzyskanych środków na zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

Kiedy złożyć wniosek o upadłość firmy?

Należy pamiętać, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości firmy jest Twoim obowiązkiem, a nie przywilejem. Brak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w odpowiednim terminie może skutkować koniecznością poniesienia odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa Twoim majątkiem prywatnym. Wniosek należy złożyć, jeśli spełniły się przesłanki niewypłacalności określone w prawie upadłościowym. Upadłość firmy następuje wtedy, gdy utraci ona zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.

Upadłość spółki - formalności

Upadłość spółki wymaga złożenia stosownego wniosku do sądu upadłościowego. Zaniedbanie tego obowiązku wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Wniosek powinien znaleźć się w sądzie w ciągu trzydziestu dni od wystąpienia stanu niewypłacalności. Niedotrzymanie terminów może wiązać się z pociągnięciem do odpowiedzialności członków zarządu, którzy muszą liczyć się z tym, że mogą być zmuszeni, by pokryć zadłużenie spółki z prywatnego majątku. Przepisy prawa upadłościowego każą przyjąć, że niewypłacalna jest spółka, której opóźnienie w wykonywaniu płatności i zobowiązań przekracza trzy miesiące. Postępowania dotyczące upadłości spółki prowadzą sądy rejonowe – sądy gospodarcze właściwe ze względu na miejsce prowadzenia działalności.

Prawo dotyczące upadłości nie dotyczy wyłącznie spółek czy działalności gospodarczych. Stosowny wniosek mogą złożyć także przedstawiciele organizacji mających zdolność prawną, jak wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prawne, które prowadzą działalność gospodarczą, np. fundacje czy spółdzielnie. Również osoby fizyczne mogą ogłosić niewypłacalność. Będąc w takiej sytuacji, możesz skorzystać z naszej pomocy, gdyż oferujemy też usługi związane z upadłością konsumencką. Wspieramy naszych Klientów na każdym etapie działań – od przygotowania i złożenia stosownego wniosku aż do zamknięcia postępowania i ogłoszenia upadłości. Pomożemy w przeprowadzeniu upadłości spółki lub innej firmy w Szczecinie, gdzie mieści się nasza siedziba, ale również innych regionach kraju. Dzięki możliwości zdalnej komunikacji z Klientami nasze usługi kierujemy do przedsiębiorców z całej Polski.

Twój dłużnik jest niewypłacalny?

Co ważne, wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć także wierzyciel w przypadku, gdy jego dłużnik jest niewypłacalny. Często jest to jedyny sposób na odzyskanie swojej należności.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług przedsiębiorców ze Szczecina, gdzie zlokalizowana jest nasza kancelaria, a także z innych regionów kraju – działamy na terenie całej Polski.

Nie czekaj umów się na konsulatację, działania podjęte w odpowiednim czasie są gwarancją sukcesu.