Restrukturyzacja zadłużenia

Restrukturyzacja

Restrukturyzacja firmy pozwala na zredukowanie długu.

Zabezpiecz swój majątek i odbij się z nami od dna, decydując się na restrukturyzację firmy. Zaufało nam setki przedsiębiorców, którym udzieliliśmy wsparcia w trudnych chwilach.

Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?

Postępowanie restrukturyzacyjne to typ postępowania, który przeznaczony jest dla przedsiębiorców mających problemy z płynnością finansową, czyli ze zbyt wysokim zadłużeniem. Celem tego postępowania jest zawarcie porozumienia z wierzycielami – tzw. układu. Co istotne, propozycje dla swoich wierzycieli wystosowuje sam dłużnik i nie jest w tym zakresie w zasadzie w żaden sposób ograniczony. W toku postępowania restrukturyzacyjnego możliwe jest zredukowanie zadłużenia, umorzenie odsetek czy też rozłożenie na płatności na dogodne raty. Ponadto restrukturyzacja zadłużenia zapewnia zabezpieczenie majątku przedsiębiorstwa poprzez ochronę przed egzekucjami, a także przed wypowiedzeniem kluczowych dla Dłużnika umów, takich jak np. umowa najmu czy umowa leasingu.

Co powinien zawierać wniosek restrukturyzacyjny?

Aby rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne, w zależności od typu postępowania należy podpisać umowę z osobą posiadającą licencję doradcy restrukturyzacyjnego albo złożyć do sądu tzw. wniosek restrukturyzacyjny. Powinien on zawierać m.in. dane dłużnika i wierzycieli, szczegółowy spis wierzytelności, a także wstępny plan restrukturyzacji. Wniosek restrukturyzacyjny składany jest bezpośrednio przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub w przypadku spółek przez ich umocowanych reprezentantów. Przy postępowaniu sanacyjnym może go złożyć również wierzyciel – wówczas nie jest konieczny plan restrukturyzacji.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa pozwala na zredukowanie długów

Jednym z elementów procesu restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest wdrożenie działań pozwalających na zmniejszenie zadłużenia. Zawarcie układu z wierzycielami umożliwia dalsze funkcjonowanie firmy i zachowanie płynności finansowej, a przez to uniknięcie niewypłacalności. Co najważniejsze, prawo nie określa maksymalnej redukcji zadłużenia, jaką możemy zastosować, wszystko leży w naszych rękach. Istnieje także możliwość rozłożenia na raty zobowiązań lub zastosowania karencji w spłacie (okres, w którym zobowiązania objęte restrukturyzacją nie są w ogóle spłacane). W wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie wszystkich powyższych rozwiązań, czyli redukcji zobowiązania, rozłożenia na raty, a także karencji w spłacie.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa może przewidywać także inne niestandardowe propozycje dla wierzycieli. Zalicza się do nich np. zamianę zobowiązań na aktywa, udziały czy akcje. Ostatecznie to wierzyciele będą głosować za przyjęciem propozycji dłużnika, dlatego sukces postępowania zależy od sprawnej komunikacji między dłużnikiem a nimi. Niezwykle ważne jest opracowanie przemyślanej strategii, opartej na planie restrukturyzacyjnym sporządzonym przez wykwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego, która będzie akceptowalna dla wierzycieli. Jeśli restrukturyzacja zadłużenia nie przyniesie pożądanych skutków, niestety może być konieczne ogłoszenie upadłości firmy. Również w takiej sytuacji możesz liczyć na naszą pomoc.

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa pozwala na zredukowanie jej długów

Co najważniejsze, prawo nie określa maksymalnej redukcji zadłużenia jaką możemy zastosować, wszystko leży w naszych rękach. Istnieje także możliwość rozłożenia na raty zobowiązań lub zastosowania karencji w spłacie (okres w którym zobowiązania objęte restrukturyzacją nie są w ogóle spłacane). W wielu przypadkach możliwe jest zastosowanie wszystkich powyższych rozwiązań, czyli redukcji zobowiązania, rozłożenia na raty, a także karencji w spłacie. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa może przewidywać także inne niestandardowe propozycje dla wierzycieli. Ostatecznie to wierzyciele będą głosować za przyjęciem propozycji dłużnika, dlatego też tak ważne jest opracowanie przemyślanej strategii, która oparta jest na planie restrukturyzacyjnym sporządzonym przez wykwalifikowanego doradcę restrukturyzacyjnego i która będzie akceptowalna dla wierzycieli. Jeśli restrukturyzacja zadłużenia nie przyniesie pożądanych skutków, niestety może być konieczne ogłoszenie upadłości firmy. Również w takiej sytuacji możesz liczyć na naszą pomoc.

Plan restrukturyzacyjny

Ważnym elementem wniosku restrukturyzacyjnego jest wstępny plan restrukturyzacyjny. Powinien on zawierać m.in. aktualne sprawozdanie finansowe firmy oraz analizę przyczyn powstania kryzysu finansowego. Trzeba zamieścić w nim również opis planowanych środków restrukturyzacyjnych, harmonogram ich wprowadzenia oraz oszacowanie związanych z nimi kosztów. Po złożeniu wniosku przygotowuje się również pełny plan, zawierający m.in. szczegółowe informacje o aktualnym stanie przedsiębiorstwa oraz przyszłej strategii jego prowadzenia. Właściwie sporządzony plan restrukturyzacyjny znacząco zwiększa szanse na sukces. Stanowi on podstawę działań przedsiębiorcy znajdującego się w restrukturyzacji, dlatego jego opracowanie ma fundamentalne znaczenie dla całego procesu.

Nasza firma od lat specjalizuje się w sporządzaniu planów restrukturyzacyjnych na rzecz naszych Klientów, a także na rzecz zewnętrznych kancelarii. W tym miejscu warto wskazać, że w naszym zespole znajdują się wybitni ekonomiści, a założyciel naszej Kancelarii Przemysław Wardyn jest specjalistą z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem w kryzysie, od 20 lat syndykiem, zarządcą i nadzorcą w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych a obecnie licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym (nr licencji 252), stałym biegłym sądowym Sądu Okręgowego w Szczecinie i w Gorzowie Wielkopolskim z zakresu ekonomiki i rachunkowości oraz wyceny przedsiębiorstw, w tym ich wartości niematerialnych i prawnych, akcji, udziałów, określania daty niewypłacalności i szacowania wartości szkód.

Prowadził również wykłady dla słuchaczy studiów podyplomowych Uniwersytetu Szczecińskiego i Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, szkolenia dla Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie w zakresie analizy sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw w kryzysie oraz określania ex post wartości rynkowych przedsiębiorstw (udziałów, akcji) czy szkód dla celów procesów sądowych. Jest również autorem publikacji naukowych z zakresu metodologii określania wartości przedsiębiorstw i stanu niewypłacalności w toku postępowań sądowych wydawanych w Oficynie Wydawniczej Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytecie Szczecińskim oraz prelegentem na wielu konferencjach naukowych organizowanych przez SGH i Uniwersytet Szczeciński związanych z bankructwami.

Im szybciej się z nami skontaktujesz, tym lepiej!

Jeśli ryzyko niewypłacalności zostanie zidentyfikowane odpowiednio wcześnie, zwiększymy szanse na skuteczną restrukturyzację. Dlatego nie zwlekaj, umów się na konsultację, dzwoniąc do nas lub wypełniając formularz kontaktowy. Usługi świadczymy na terenie całego kraju, wspierając liczne polskie przedsiębiorstwa w trudnym dla nich okresie. Zajmujemy się nie tylko restrukturyzacją zadłużenia przedsiębiorstw ze Szczecina, gdzie znajduje się siedziba naszej kancelarii, ale również firm z całego kraju.

Proces restrukturyzacji

Jakie działania podejmujemy przy restrukturyzacji firmy?

Konsultacja

Pierwsze spotkanie jest bardzo ważne, musimy poznać Twoje problemy a także charakter prowadzonej działalności. Ma to fundamentalne znaczenia dla określenia, który ze sposobów restrukturyzacji jest dla najkorzystniejszy. Odpowiednio przeprowadzona analiza jest kluczem do późniejszego sukcesu.

Wnikliwa analiza przedsiębiorstwa

W dalszej kolejności podejmujemy się szczegółowej analizy Twojego przedsiębiorstwa, musimy między innymi zweryfikować jakie aktywa oraz pasywa posiada Twoja firma, jaki jest charakter jej zadłużenia, jakie umowy handlowe są dla niej kluczowe, czy prowadzone są postepowania egzekucyjne oraz ustalić jakie elementy majątku musimy najpilniej ochronić.

Sporządzenie planu restrukturyzacyjnego

Musimy opracować sposób w jaki Twoje przedsiębiorstwo zostanie naprawione. Właściwie sporządzony plan stanowi fundament udanej restrukturyzacji, należy pamiętać, że na każdym etapie postępowania wierzyciele mają do niego wgląd, dlatego jest to tak ważny element całej układanki. Wierzyciele Twojego przedsiębiorstwa muszą nam zaufać.

Wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego

Rozpoczęcie jednego z 4 postępowań restrukturyzacyjnych przewidzianych w ustawie, czyli: postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego, postępowania sanacyjnego.

Nadzór nad procesem restrukturyzacji

Czuwamy nad przebiegiem postępowania restrukturyzacyjnego abyś Ty mógł czuć się bezpiecznie.

Negocjacje z wierzycielami

Niejednokrotnie reprezentujemy naszych klientów podczas negocjacji z wierzycielami. Często sytuacja tego wymaga, a nadto wielu z wierzycieli nie chce negocjować bezpośrednio z dłużnikiem. Mamy doświadczenia w skutecznych negocjacjach z największymi instytucjami w naszym kraju.

Niewiele potrzeba abyś mógł cieszyć się na nowo z dochodów swojej firmy. Zabezpiecz swój majątek i uniknij upadłości.

Pora nam zaufać i postawić na profesjonalizm, wiedzę oraz doświadczenie.

Im szybciej się z nami skontaktujesz tym lepiej!

Jeśli ryzyko niewypłacalności zostanie zidentyfikowane odpowiednio wcześnie, zwiększymy szanse na skuteczną restrukturyzację. Dlatego nie zwlekaj, umów się na konsultację dzwoniąc do nas lub wypełniając formularz kontaktowy.