Na czym polega restrukturyzacja przedsiębiorstwa?

Na czym polega restrukturyzacja przedsiębiorstwa?
pracownicy w biurze

Widmo niewypłacalności lub ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa nie musi straszyć po nocach. Istnieją rozwiązania prawne, które pomagają uniknąć takich przykrych konsekwencji zaistniałych trudności finansowych.

Czym jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa?

Najprościej rzecz ujmując, jest ona ratunkiem dla przedsiębiorstw, które zaczynają popadać w kłopoty finansowe i chcą uniknąć sytuacji, w której musieliby ogłosić upadłość. Zgodnie z art. 3 ustawy prawo restrukturyzacyjne, restrukturyzacja jest postępowaniem, służącym zawarciu układu z wierzycielami, aby można było przeprowadzić właściwe działania pomocowe, dźwigające firmę z problemów finansowych.

Jak działa restrukturyzacja?

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa może odbywać się w różnych obszarach jego działania i najczęściej dotyczy wdrożenia procedur w obszarach finansowym, majątkowym lub dostosowawczym, w których dokonuje się przekształceń i zmian. Ich celem jest takie przekształcenie działania firmy i poprawa jej pozycji finansowej i wizerunkowej na rynku, aby stworzyć warunki do rozwoju firmy i uniknięcia niewypłacalności.

Działania naprawcze mogą obejmować np. sprzedaż składników majątku firmy, redukcję kosztów, poszukiwanie innych, dodatkowych źródeł finansowania.

Kto może skorzystać z restrukturyzacji?

Z tej procedury mogą skorzystać przedsiębiorstwa, które są realnie zagrożone utratą wypłacalności, nie mają możliwości regulowania zobowiązań wobec wierzycieli, przy czym zaległości te muszą przekraczać 3 miesiące. Restrukturyzacja jest również możliwa w sytuacji, gdy suma zadłużenia firmy przez okres 2 lat jest wyższa niż wysokość jej majątku. Proces restrukturyzacji może być przeprowadzony jedynie wobec firm, które mają rzeczywistą szansę na stabilizację i dalszy rozwój po wdrożeniu procedur naprawczych.

Sprawdź inne wpisy

Doradztwo Restrukturyzacyjne 4

Jak wyjść z długów?

Każde przedsiębiorstwo narażone jest na ponoszenie strat finansowych, które mogą doprowadzić do upadłości. Jak wiemy, wielu firm niegdyś doskonale prosperujących na rynku, już nie ma.

Czytaj więcej »
Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz porady ekspertów z zakresu upadłości lub restrukturyzacji?

Nie zwlekaj, wypełnij formularz kontaktowy, a skontaktujemy się z Tobą.

Reymonta 39/4, 71-276 Szczecin

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz porady ekspertów z zakresu upadłości lub restrukturyzacji?

Nie zwlekaj, wypełnij formularz kontaktowy, a skontaktujemy się z Tobą.

Reymonta 39/4, 71-276 Szczecin